Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín, Pod Koželuhy 100

Exkurze do firmy EMUGE

 

Ve čtvrtek dne 3. 11. 2011 jsme se zúčastnili exkurze do rodinné firmy EMUGE- FRANKEN.
Ta sídlí v bavorském Laufu, ale má svoji pobočku i v Lomnici nad Popelkou. Vzhledem k vzdálenosti do Bavorska exkurze pro nás začínala už v 5:30 ráno odjezdem z Jičína. Cesta autobusem ubíhala rychle, do Laufu jsme dorazili po desáté hodině.

Před vstupem do samotného zcela nového areálu se nás ujali tři pracovníci firmy. Tito průvodci nás usadili ve společenské místnosti, kde proběhlo přivítání a krátká prezentace o firmě. Dále následovala prohlídka samotného objektu, kterou jsme absolvovali ve třech skupinách. V každé z nich bylo patnáct žáků, jeden učitel, jeden zástupce místní firmy a jeden pracovník firmy z Lomnice. Ve skupině buď někdo z vyučujících nebo z českých zástupců firmy plnil funkci překladatele. Prošli jsme celou firmu, výrobní haly a viděli mnoho nových a zajímavých věcí, ale i techniku a stroje, o kterých se ve škole učíme a zde jsme se s nimi poprvé setkali v praxi. Společnost EMUGE se zabývá výrobou vysoce kvalitních nástrojů v oblasti výroby a měření závitů, upínání nástrojů a obrobků a frézování. Program EMUGE-FRANKEN nabízí 110.000 položek. Kromě standardních katalogových nástrojů jsou ve spolupráci se zákazníky vyvíjeny speciální nástroje, optimalizované pro jejich strojový park a technologické požadavky.

Ve 13:00 na nás čekal oběd. Po jídle jsme se s námi zástupci firmy rozloučili. Poté jsme vyrazili na prohlídku starobylého města Laufu. Bylo možno prohlédnout si historické centrum i některé zajímavosti města – hrázděné domy, radnici, hrad, městské opevnění. Na 16:00 byl plánován odjezd. Zdařilá akce pro nás skončila před budovou naší školy kolem půl deváté večer.

 

J. Wagenknecht (S4), A.Chlumská